سیدابوالحسن طاهری
 اسکار چیست.
اسکار چیست ...


جایزه اسکار مجسمه کوچکی است که از سال ۱۹۲۷ به هنرمندان سینما داده شده.ابتدا نامی نداشت و از آن فقط به نام «مجسمه» یاد می‌شد. فکر ایجاد و اهداء این مجسمه در اولین جلسه هیئات رئیسه آکادمی علوم و صنایع سینمای امریکا بوجود آمد. طراح آن شخصی به نام «گیبونز» بود. هیئت یادشده این طرح را پسندید و برای اینکه به مرحله عمل درآید پس از تغییراتی اندک توسط استادان فن به صورت کنونی درآمداست که ۲۵ سانتیمتر طول و ۱۸۰۰گرم وزن دارد , داخل آن از برنز ساخته شده و روکشی از طلا دارد. ارزش مادی این مجسمه در حدود ۱۰۰ دلار می‌باشد وهمه ساله به هنرمندان سینما داده می‌شود که در برگیرنده ۲۸ اسکار سینمایی است. تاکنون هفتاد و نه جایزه اسکار اهدا شده‌است .


نحوه نام گذاری اسکار ...


نام اسکار به صورت تصادفی روی این مجسمه گذاشته شد. روزی «مارگریت هریک» منشی هیئت رئیسه در حالیکه به این مجسمه می‌نگریست اظهار داشت که این مجسمه وی را به یاد «عمو اسکار» می‌اندازد. این گفته توسط خبرنگار یکی از روزنامه‌ها که در آن نزدیکی نشسته بود یادداشت گردید و فردا در روزنامه‌ای که کار می‌کرد این جمله دیده شد: «کارمندان هیئت رئیسه مجسمه مشهورشان را اسکار نامیدند» و از آن به بعد این نام روی مجسمه ماند.

مجسمه اسکار و رکورد داران اسکار ...

نام رسمي مجسمه اسكار، "نشان لياقت آكادمي" است كه يك تنديس طلايي بر روي يك پايه فلزي مشكي‌رنگ است كه 34 سانتي‌متر بلندي و 85/3 كيلوگرم وزن دارد. تا پيش از برگزاري دوره هشتادم اسكار، مجموعا 2 هزار و 663 جايزه‌ي اسكار اعطا شده است و 290 بازيگر مختلف موفق به دريافت آن شده‌اند كه 141 تن از آنان هنوز در قيد حيات هستند

تاكنون پيرترين كارگرداني كه موفق به كسب جايزه اسكار شده است، "كلينت ايست‌وود"، كارگردان نام‌دار آمريكايي است كه سال 2004 در سن 74 سالگي موفق شد براي فيلم «دختر ميليون دلاري» جايزه اسكار را دريافت كند.

پس از ایسوود، "رومن پولانسكي" قرار دارد كه سال 2002 در سن 69 سالگي توانست براي فيلم «پيانيست» اين جايزه ارزش‌مند را به‌دست آورد. "جورج كوكور"، "مارتين اسكورسيزي" و "جان فورد" ديگر ركوردداران اين عرصه هستند.

ركورد جوان‌ترين بازيگر مرد برنده اسكار، در اختيار "آدرين برودي" است كه سال 2002 براي فيلم «پيانيست» توانست جايزه اسكار را در سن 29 سالگي كسب كند.

مارلون براندو" و "نيكلاس كيج" نيز در فهرست جوانترین بازیگران قرار دارند.

نمونه بارز بازيگران، "مريل استريپ" است كه در آخرين دوره برگزاري جوايز اسكار در سال گذشته، توانست با فيلم «شيطان پرادا مي‌پوشد» براي چهاردهمين بار نامزد بهترين بازيگر زن شود و ركوردي بي‌نظير به ثبت برساند. او طي اين سال‌ها، دو بار در سال‌هاي 1979 (بازيگر مكمل زن) و 1982 (نقش اول) جايزه اسكار را كسب كرده است.

بيشترين تعداد نامزدي يك فيلم در بخش‌هاي مختلف جوايز اسكار، ‌مربوط به سال 1950 است كه فيلم «همه‌چيز درباره ايو» توانست در 14 بخش نامزد جوايز اسكار شود. اين ركورد را «تايتانيك» در سال 1997 تكرار كرد.

اولين فيلم‌سازي كه توانست طي دو سال متوالي،‌ جايزه اسكار بهترين كارگرداني را كسب كند، "‌جان فورد" بود كه در سال 1940 براي «خوشه‌هاي خشم» و در سال 1941 براي «دره من چه سبز بود» اسكار بهترين كارگرداني را كسب كرد. البته "جوزف مانكويويچ" در سال‌هاي 1949 و 1950 اين ركورد را تكرار كرد.

ركورد پيرترين برنده اسكار بهترين بازيگر نقش اول مرد، متعلق به "هنري فوندا" است كه سال 1981 در سن 76 سالگي براي فيلم «در بركه طلايي» موفق به كسب اسكار شد. "جان وين"، بازيگر مطرح هاليوود نيز كه در سن 62 سالگي براي فيلم «True Grit» جايزه اسكار گرفت، رتبه دوم را در اختيار دارد. "پل نيومن"، "جك نيكلسون"، "پيتر فينچ" و "آنتوني هاپكينز" ديگر ركوردداران اين عرصه هستند.

ركورد بيشترين تعداد جوايز اسكار كه تاكنون به يك فيلم تعلق گرفته است را براي اولين‌بار «بن هور» در سال 1959 به‌دست آورد كه توانست 11 جايزه اسكار را كسب كند. اين ركورد در سال 1997، توسط فيلم «تايتانيك» و در سال 2003 توسط «ارباب حلقه‌ها؛ بازگشت پادشاه» تكرار شد.

 

بيشترين تعداد نامزدي يك فيلم در بخش‌هاي مختلف جوايز اسكار، ‌مربوط به سال 1950 است كه فيلم «همه‌چيز درباره ايو» توانست در 14 بخش نامزد جوايز اسكار شود. اين ركورد را «تايتانيك» در سال 1997 تكرار كرد.

با وجود گذشت 80 سال از برگزاري جوايز اسكار، اين رويداد سينمايي همچنان جذاب‌ترين مراسم اعطاي جوايز فيلم در جهان است كه ميليون‌ها بيننده هرساله انتظار آن را مي‌كشند. بايد تا 24 فوريه منتظر ماند تا برندگان هشتادمين دوره‌ي اين جوايز مشخص شوند؛ هرچند به‌نظر نخواهد رسيد ركوردهاي به‌جاي مانده از ادوار قبل، تا سال‌ها بعد تكرارشدني باشند.

منبع:Max2.Org

|+| نوشته شده توسط سید ابوالحسن طاهری در دوشنبه بیست و نهم بهمن ۱۳۸۶  |
 
 
بالا